43:25 | Download mp3 file: Podcast RP229
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Zapraszam wszystkich chętnych do pomocy przy wpisywaniu tekstu. Każdy z nas może wpisać fragment tekstu, na przykład tylko 5-10 minut podkastu. Na końcu fragmentu proszę wpiszcie gdzie kończy się zapis, np. [5:10]. Jeśli każdy z nas wpisze fragment to wkrótce będziemy mieli cały tekst podkastu. Proszę piszcie czarną czcionką. Ja sprawdzę to co napisaliście i zmienię czcionkę na zieloną. Zatem sprawdzone fragmenty będą zaznaczone na zielono. Na koniec umieszczę transkrypcję pod podkastem na stronie realpolish.pl
Cieszę się, że znowu mogę do Was mówić po polsku! Cieszę się, że znowu nagrywam kolejny podkast. Mieliśmy krótką przerwę, ostatnio nie miałem dużo czasu, żeby zrobić kolejny podkast, byłem zajęty, nagrywałem historyjki dla moich subskrybentów, czyli dla osób, które prenumerują historyjki do słuchania, codzienne historyjki i to zajmowało mi bardzo dużo czasu. Ale znalazłem chwilę, żeby zrobić dla Was kolejny podkast.
Cieszę się z tego, bo bardzo lubię robić te sobotnie podkasty, lubię do Was mówić. Wyobrażam sobie wtedy, że siedzicie gdzieś tutaj i słuchacie, i że razem sobie po prostu rozmawiamy. Dzisiaj chcę również, żebyście posłuchali dwóch nagrań, bo dostałem dwa nagrania, jedno, a właściwie dwa od Tamar i jedno nagranie od Eduardo. Bardzo bym chciał, żebyście również posłuchali co oni mówią.
Jeśli macie chęć, to również przysyłajcie swoje nagrania, chętnie je zamieszczę w moim podkaście, myślę, że to dla wszystkich bardzo ciekawe, żeby zobaczyć jakie postępy robią inni. Także zapraszam Was do wysłuchania tego, co mówi Tamar i Eduardo. Tamar słucha moich podkastów, minipodkastów codziennie, dostaje subskrybcję, prenumeratę tych podkastów i co miesiąc ma 30 historyjek. Codziennie jedna historyjka i właśnie o tych historyjkach, o czym one są, co jej się podoba, a co nie, z czym zgadza się, z czym się nie zgadza, o tym będzie mówiła Tamar. Posłuchajcie, co mówi Tamar!
Cześć Piotr, to znowu ja, Tamar. Jak zwykle z Labber jesteśmy na spacerze w lesie, jest tu ładna pogoda, jest bardzo ciepło, tak Labber? Bardzo gorąco dzisiaj, prawda? Posłuchaj, mam taki pomysł. Myślałam, że może zrobię Ci nagranie raz na jakiś czas, zamiast pisać list, więc robić nagranie, w którym opowiem trochę co myśłę o tym, co Ty mówiłeś w lekcjach Daily Polish Listening. Mam nadzieję, że podoba Ci się ten pomysł?
A więc w tym tygodniu opowiedziałeś jeszcze raz o tym, jak Ty uczysz się języków. To dla mnie zawsze jest bardzo ciekawe. Już pisałam, że mam takie same doświadczenia. No, wtedy miałam na myśli, że? kiedyś mówiłeś, że słuchanie po angielsku jest dla Ciebie narkotykiem, a wydaje mi się, że u mnie jest tak samo z polskim, bo ja też chcę coraz więcej, chcę słuchać coraz więcej, mówić coraz lepiej?
Gdy zaczęłam uczyć się polskiego, to nigdy nie myślałam, że nauczę się tak dobrze. Myślałam, że? chciałam może rozumieć trochę po polsku, mówić kilka zdań? ale teraz chcę mówić bardzo dobrze, chcę mówić płynnie po polsku, no i słucham coraz więcej, jest to naprawdę fajne doświadczenie. Nigdy nie myślałam, że nauczę się tak dobrze polskiego. Oczywiście, że to wszystko jest też dzięki Twoim kursom, bo mam takie wspaniałe materiały, i to oczywiście pomaga w nauce. Co jeszcze? Może na teraz wystarczy. Życzę Ci miłej niedzieli! Pozdrawiam serdecznie, pa, pa! [6:04]
Cześć Piotr, to znowu ja, Tamar. Znowu jest weekend. Pora więc na nowe nagranie. Widzę, że dzisiaj nie ma podkastu, ale to nic, bo mam inne ciekawe rzeczy do słuchania, tak? W tym tygodniu najpierw była ta legenda o powstaniu świata. To była ciekawa legenda. Ja oczywiście znam szczególnie opowiadanie w Biblii, które Ty oczywiście też znasz. A to trochę inne opowiadanie.
W Waszej legendzie na początku już jest światło, a w Biblii Bóg robi światło, Bóg mówi: niech stanie się światło, to pierwszy dzień, Bóg mówi: niech stanie się światło, i w ten sposób stanie się światło. W Waszej legendzie bóg to łabędź, to taki ptak, a w Biblii, to Bóg robi ptaki dopiero piątego dnia, jeśli nie mylę. Jest to ciekawe jak różną się te opowiadania.
Później była historyjka o rybaku i biznesmenie, to była bardzo ciekawa historyjka, bardzo mi się podobała, a myślę, że to bardzo mądra historyjka, bo to prawda, że często dużo pracujemy i nawet nie wiemy po co robimy to. A w tej historyjce ten rybak może ma tylko jedną rybę codziennie ale ma co jeść, a to starczy mu, to dla niego jest bardzo dobrze. A robi to, co lubi. A ten biznesmen cały czas dużo pracuje i nadal nie jest szczęśliwy. A my? No, my też pracujemy, ale też mamy trochę czasu dla nas, tak Labber?
Mamy trochę czasu, na spacer na przykład. Tak? Co jeszcze? A potem była ta historyjka o tym, że życie jest jak kawa, ale już pisałam Ci o tym, że chciałam dodać, że jest różnica między jakość (jakością) i wygląd (wyglądem) filiżanki, tak?
Myślę? przecież pisałam, że jakość filiżanki do nasze zdrowie, na przykład, a wygląd, to praca, pieniądze? ale to ciekawa historyjka. A to, co dzisiaj? dzisiaj było takie opowiadanie o tym, że musimy robić tylko to, co potrafimy i lubimy robić. Ale nie zgadzam się z tym. Nie wiem, czy Ty myślisz, że to jest możliwe, że możemy robić tylko to, co lubimy robić? Wydaje mi się, że nie.
W każdym razie tutaj, we wspólnocie to nie jest możliwe. Jeśli ja np. nie lubię sprzątać, to nadal muszę sprzątać, bo inaczej to inna siostra musi to robić. Mamy duży dom, więc wszystkie siostry muszą sprzątać, bo inaczej to nie możliwe. Ale nadal mamy czas dla nas (dla siebie), na (w) którym możemy robić to, co lubimy. Wydaje mi się, że to wszystko na dziś, życzę Ci miłej niedzieli, i do usłyszenia następny raz! Pa, pa!
Dzięki, Tamar za Twoje nagrania, czekamy w przyszłym tygodniu na następne. Ja opowiadam różne historyjki, i oczywiście możecie zgadzać się z nimi albo nie zgadzać, utożsamiać się z bohaterami, alb nie? Nie o to mi chodzi, żebyście zgadzali się ze wszystkim, co ja mówię. Bardzo dobrze, jeśli się nie zgadzacie. Ja opowiadam te historyjki po to, żebyście zaciekawili się i żebyście zapomnieli, że słuchacie tych historyjek po polsku, żebyście zapomnieli, że uczycie się polskiego, żebyście zaczęli słuchać z zainteresowaniem po prostu, żeby poznać historyjkę.
Swoje nagranie również przysłał do mnie Eduardo. Dzięki Eduardo! Posłuchajcie, co mówi Eduardo. Eduardo ostatnio zrobił wielkie postępy i świetnie mówi po polsku. Posłuchajcie!
Cześć! Mam na imię Eduardo. Mieszkam w Gwatemali, i w Gwatemali mówimy po hiszpańsku. Na początku postanowiłem uczyć się języka polskiego, bo moja firma zrobić (robi) biznes z polską firmą. Ale teraz myślę, że język polski jest bardzo ciekawym językiem. Mam nadzieję, że z metodą Piotra będę uczyć się trochę mówić po polsku. Pa, pa!
Brawo, doskonale! Cieszę się, że przysłałeś do mnie ten filmik, że przysłałeś to nagranie. Dziękuję Ci bardzo serdecznie, świetnie mówisz po polsku. Jestem pod wielkim wrażeniem.
Już wiecie dlaczego była przerwa w podcastach, nagrywam te krótkie podkasty, codziennie jeden, dla prenumeratorów. Muszę Wam powiedzieć, że na początku nagrywałem więcej historyjek, więcej legend, trochę o różnych opowiadam o filmach, a znanych filmach, opowiadam też kilka – trzy chyba historie z Sherlockiem Holmesem, a teraz, ostatnio zrobiłem kilka krótkich podcastów o Polsce, o różnych ciekawych miejscach w Polsce.
Zapraszam Was jak zwykle na moją stronę na facebooku tam prawie codziennie coś się dzieje. Czasami dodaję tam ciekawe sentencje, cytaty po polsku i po angielsku możecie w ten sposób nauczyć się czegoś nowego, może znajdziecie tam jakieś nowe ciekawe dla Was słowo, a może taka sentencja taki cytat, będzie motywował Was do nauki, albo to jakiegoś działania w życiu… nigdy nie wiadomo.
Zapraszam Was na moją stronie na facebooku.
Zapraszam Was oczywiście również do przysyłania waszych nagrań, przysyłajcie wasze nagrania z przyjemnością podzielę się Waszymi nagraniami z innymi moimi słuchaczami. Zapraszam Was bardzo serdecznie również na następne podkasty. To tyle na dziś, słuchajcie jak najwięcej po polsku . Trzymajcie się cześć pa, pa. :)
Real Polish PODCAST, Seria 3 (2014) | POSTĘP:Seria 3 (2014)- RP242: Polskie tradycje bożonarodzeniowe | Polish Christmas Traditions
- RP241: 4 stages of learning Polish
- RP240: Karta Polaka
- RP239: New Polish film – Miasto44
- RP238: How to learn perfect Polish pronunciation
- RP237: System edukacji w Polsce
- RP236: Polish grammar and apples
- RP235: Pies, najlepszy przyjaciel
- RP234: Na Kaszubach
- RP233: Jaki poziom mają lekcje RealPolish?
- RP232: Mazurek Dąbrowskiego – hymn Polski
- RP231: Jak Artem uczy się języka polskiego
- RP230: Polska emigracja
- RP229: Aktywna i pasywna nauka języka polskiego
- RP228: Powódź
- RP227: Daily Polish Listening
- RP226: Strach ma wielkie oczy
- RP225: Wielka majówka oraz jak Jurij uczy się polskiego
- RP224: Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym
- RP223: Moje plany na Wielkanoc
- RP222: Jak Tamar uczy się polskiego
- RP221: Bajka dla dorosłych
- RP220: Rady dla uczących się polskiego
- RP219: Jak poprawić samoocenę
- RP218: Język polski z Charlie Chaplinem
- RP217: Mury – Jacek Kaczmarski
- RP216: Jak konsekwentnie dążyć do celu
- RP215: Nauka języków i samokontrola
- RP214: Demokracja szlachecka
- RP213: Zimowy wschód słońca
- RP212: Duży mróz
- RP211: Najnowsza historia Polski
- RP210: Iluminacje w Warszawie
- RP209: Czy trzeba uczyć się gramatyki?
- RP208: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- RP207: Przedrostki w języku polskim
- RP206: Jak uczyć się języków
Jurij says
Serwus (czy mogę tak mówić do Ciebie? :)), Piotr,
zgadzam się, że słuchanie historyjek i odpowiadanie na pytania jest najwięcej skuteczny sposób uczenia się języka, jednak to, niestety, jest trochę jednostajne zajęcie, jeśli robić to przez długi okres. Dlatego, ja, na przykład, wolę urozmaiciać ten proces przy poocy oglądania filmów, TV, słuchania radia, piosenek etc., nie zawsze zbyt mocno na tym wszystkim skupiając się. I to też jest bardzo pomocne, ponieważ pomaga mi dowiadywać się nowych wyrazów i odświeżać w pamięci to, co już znam. Co dotyczy tamtego podziału na ekstrawertyków a introwertyków, uważam, że każdy człowiek jest ?terrą incognitą? i podobne klasyfikowanie jest bardzo powierzchniowe. Moim zdaniem, każdemu z nas potrzebne jest zarówno obcowanie, jak i spokój. Ja lubię być sam na sam ze sobą, jednak szczerze obcowanie i spędzanie czasu z przujaciółmi daje mi dużo energii i są nizastąpione.
Miłej Ci niedzieli!
Piotr RealPolish says
Cześć Jurij! Dzięki za Twoją opinię. Oczywiście, że możesz mówić do mnie – serwus :)
Tak witał się mój ojciec ze swoimi kolegami. Teraz to przywitanie nie jest już tak często używane. Przynajmniej wśród ludzi, których ja znam. Kiedyś było bardziej popularne.
Jurij says
Dzięki! Chyba nie będę więcej używać tego przywitania. Natknąłem się na nie w książce, wydanej w 1981 roku. Podejrzewałem, że to może brzmieć dziwnie :). Teraz już wiem, że ‘obcowanie’ hyba też może brzmieć w tamtym kontekście śmesznie, miałem na uwadzę komunikację. Jak mówią: trudności tłumaczenia :)
Powyżej pisałem, że słuchanie historyjek i odpowiadanie na pytania jest trochę jednostajne zajęcie, jednak to nie znaczy, iż to nie jest ciekawe. Każda Twoja historyjka jest naprawdę oryginalna. Wiesz, że bardzo cenię Twoją prace.
Tamar says
Dzięki za nowy podkast, cieszę się, że znowu jesteś :)
Może tak nie się wydaje, ale myślę, że ja też jestem raczej introwertyczna, wolę słuchać niż mówić. Gdy mam mówić, zawsze jestem zdenerwowana. Zrobienie nagrania jednak dla mnie nie jest trudne, przecież jestem sama (z Labber :) ), nikt mnie nie słyszy, i mówię po prostu do telefonu :) Nagranie trzeciego tygodnia też już jest, przysłałam je na email!
Pa!
Piotr RealPolish says
Podobnie jest ze mną, chociaż kiedyś nie lubiłem mówić nawet do mikrofonu ;) Dzięki za nagrania!
Jurij says
Tamar, nie przestaję zachwycać się tym, jak Ty świetnie mówisz po polsku. Chyba naprawdę masz talent do języków. Wiem, że polski i holenderski (w odróżnieniu od ukraińskiego) wcale nie są podobne, jednak ty nigdy nie robisz błendów, przynajmniej ja tego nie dostrzegam. Jak Ci to się udaje? Myśle, że chyba b?rdzo dużo czasu poświęcasz uczeniu się. Musisz podzielić się sekretem sukcesu :)
Tamar says
Cześć Jurij! Dzięki za miły komentarz. To nie prawda jednak, że nigdy nie robię błędów, robię ich wiele, ale myślę, że to nie jest ważne. Myślę, że jestem zrozumiała, mogę dogadać się z polakami, i właśnie o to mi chodzi! Nie wiem, czy mam prawdziwy talent językowy. W każdym razie w szkole nie byłam dobra w nauce języków. Ale teraz znalazłam o wiele lepszą metodę, dużo słucham łatwych treści (właśnie tak, jak poleca Piotr), i odpowiadam na pytania. Nie mam żadnej tajemnicy, tylko słucham jak tylko mam na to okazję, a gdy nie mam okazji sluchać, to staram się myśleć po polsku :). Pozdrawiam!
Jurij says
Cześć, Eduardo,
bardzo pewnie mówisz po polsku. Ja wszystko zrozumiałem.
David says
Cześć Piotr!
wiesz co własnie powiedziałem do przyjaciel? Że jestem pewien że ty, Piotr, i ja bylibysmy przyjaciele i rozmawialibyśmy taaak dużo i ciekawy o tak wiele rzeczy! Na przykład o językowy nauka :-)
Zgadzam się z tobą w wiele punktów, ale w innym myslysmy inaczej.
Pierwszy, muszę mówić że mam długo doświadczenie z języki ale dwa rzeczy zmienił (polepszyć) wszystko: polski i zaczynać nauczyć się by być nauczycielem hiszpanskiego języki. Polski bo musiałem nauczyć się zupełnie inaczej (bo nie jest tak łatwo to robić w mały miescie). I uni, oczywiscie, bo miałem dostęp do wiele teorie, doświadczenie, tresci i wiele inny perspektywy.
– Mówić od pierwszego dni. Zależy od co jest “pierwszego dni”, ale myslę że nie możemy stracić dużo czasu (jak ja zawsze zrobiłem). Mamy (przynajmniej w Hiszpanie i w moim generacja) bardzo źle paradygma o języke nauczy. Myślismy że tylko inputs są wazny, ale output jest podstawowy. I jest tylko jeden sposób by utworzyć interlingua: mówić i piszać. (Interlengua jest bardzo ważny pojęcie, słuchajcie to w google).
– Phrasebooks. Ja też zupełnie własnie jak ty myslałem (i chyba jeszcze też) ale wiesz co zauważylem? Że to bardzo niebeżpieczenstwo. Dlaczego? Bo zawsze jestesmy z wpływ nasze L1 ale rózny języki wyrazią tak sam funkcje w rózny sposoby. No wtedy… co jest najwazniejszy? że nasz mózg są możliwy robić “logiczny” zdanie albo poprawny? Dlatego ostatnio lubią czytać te phrasebooks i nauczyć się te wazny zdanie. I z reguły… naturalny sposób nie jest jak ja myslałem (od gdzie jestes? – dokąd pochodzisz? / jaka cena ma? – jaka jest cena?). Na ten temat możecie konsultować ten paper: ow.ly/wMmMz i w ogólnie teoria Akt mowy (Searle). Wszytko to jest powodem, dlatego pragmatyka jest tak ważne na nas.
– Słuchać cały dzień radio po polsku. Zgadzam się za tobą i rozumiem co mówisz. Oczywiscie, tylko słuchać nie robi magia. Ale jest coś bardzo bardzo ważny z tego: fonetyka i prozodia. Słuchać beż rozumieć może być bardzo przydatny czy co spróbujemy jest zauważyć jak ten język “brzmi”: przerwy, tony, akcenty, melodia…
– O introwertycy ludzie. Wszyscy musimy iść do szkoła, do sklepie, do banku, pracować z kliencie czy koleżanków. No tu jest duzy wiadomosć: nie wazny czy lubisz czy nie rozmawiać, trzeba będzie. Więć, musimy robić output. Ale oczywiscie, naszy okoliczności, nasz styl uczenia się, są ważny. Dlatego, co Piotr mówil o rozmiawiać sami ze sobą jest TAAAAK dobry pomysł! Ja zaczynałem to robić po angielsku kiedy miałem 14 lat i zmieniłem zupełnie moj angielski. I jest coś jeszcze że własnie teraz ja uzywam i że to jest dzieki Piotr: na 4 tygodnie robię filmiky dla moja polski ludzie, gdzie pokażam miescie moi miasto. I to był TAK dobry pomysł! Już po 4 filmiky, Piotr, czuję się że mój mózg pracuje tak lepiej po polsku!! I oni są bardzo szczęsliwy i dumny z mnie. Czy nie mamy nikogo dla pokażać, nie ważny! Jestem pewień że to będę tak sam motywowanie dla nas sam. Muchísimas gracias Piotr, bo wiem że to znaczy duze zmiana w moim interlengua i to dzieki ciebie.
Od czasu do czasu publikuję w twitter ciekawe artykuły o językach (@DeAntonio_ELE) ale jeszcze nie mam tak duzo treść.
Piotr RealPolish says
Cześć David! Może kiedyś znajdziemy trochę czasu, żeby porozmawiać. Na pewno mamy dużo ciekawych tematów do omówienia. Choćby to, że Ty uczysz się polskiego, a ja hiszpańskiego :) Dzięki za bardzo ciekawy komentarz. Zawsze z ciekawością czytam twoje komentarze. Pozdrawiam serdecznie!