48:29 | Download mp3 file: Podcast RP239
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Z Warszawy wita Was Piotr. Dziś opowiem o moich wrażeniach po obejrzeniu filmu Miasto 44.
Cześć, witajcie moi mili! Fajnie, że jesteście, fajnie, że chcecie uczyć się języka polskiego. Bardzo się cieszę, że chcecie robić to ze mną. Sprawia mi wielką przyjemność robienie tych podkastów, cieszę się bardzo, że mogę Wam pomagać uczyć się mojego języka.
Język polski nie jest tak popularny jak język angielski, czy hiszpański, ale wciąż jest wiele osób, które chcą nauczyć się języka swoich przodków, albo chcą przeprowadzić się do polski, zamieszkać tu, tu pracować, tu założyć rodzinę. Jest też wiele osób, które chcą nauczyć się polskiego, bo podoba się im ten język. Niektórzy uważają, że polski jest bardzo trudny i nauka tego języka jest dla nich pewnym wyzwaniem, pewnym sprawdzeniem siebie. Różne są motywacje, różne są powody, dla których uczycie się języka polskiego. Każdy powód jest dobry, każdy powód jest ważny. Bardzo się cieszę, że jest nas coraz więcej, na facebooku polubiło mój funpage ponad 2000 osób, co jest dla mnie niesamowite, wprost nie mogę w to uwierzyć, tym bardziej, że wciąż przybywają nowe osoby, którym podoba się to co robię. Świetnie, dziękuję Wam bardzo serdecznie, cieszę się, że jesteście z nami, że razem możemy pomagać sobie w nauce języka polskiego. Oczywiście jeśli macie jakieś pytania, to zapraszam Was do korzystania z facebooka, albo z mojej strony realpolish.pl
Moi drodzy, dla tych którzy są nowi przypomnę jeszcze tylko, że na mojej stronie znajdziecie trzy główne kursy.
Kurs dla początkujących czyli 100 Daily Polish Stories – 100 Codziennych Historyjek po Polsku. Jeśli słabo rozumiecie to co mówię, jeśli macie problemy z mówieniem po polsku to zacznijcie od tego kursu. Tam znajdziecie historyjki z łatwymi pytaniami i odpowiedziami. Możecie sami odpowiadać na pytania, albo posłuchać jak ja odpowiadam na pytania.
Drugi kurs to Polish Stories with Idioms, czyli historyjki po polsku z idiomami. Ten kurs jest podobny do poprzedniego, ale możecie nauczyć się z niego 50 idiomów, które bardzo często są używane w codziennym języku. Historyjki, które opowiadam w tym kursie zawierają, mają właśnie te idiomy. Tu również są pytania i odpowiedzi.
I ostatni kurs to Daily Polish Listening, czyli codzienne słuchanie po polsku. Ten kurs jest dla tych, którzy rozumieją prawie wszystko, albo wszystko z moich podkastów, ale chcą mówić, rozumieć jeszcze lepiej, chcą poprawić swój polski. Ten program, ten kurs trwa przez cały rok. Co miesiąc dostajecie 30 historyjek, na każdy dzień jedna historyjka. Historyjki są różne, czasami łatwiejsze, czasami trudniejsze. Mają też różną tematykę, czasami opowiadam Wam co robię, czasami opowiadam jakąś historyjkę motywacyjną. Czasami opowiadam Wam jakąś książkę lub film. Często są to historie kryminalne, szczególnie w dalszej części tego kursu. Ten kurs się ciągle rozwija i myślę, że z każdym miesiącem historyjki są ciekawsze. W każdym momencie możecie przerwać kurs, nie musicie subskrybować go przez cały rok, ale bardzo się cieszę, bo tylko dwie osoby przerwały kurs do tej pory. Widzę, że jesteście zadowoleni ze słuchania codziennie historyjek po polsku, a to mnie bardzo cieszy i mam z tego wielką satysfakcję.
Dobrze, to tyle dziś na temat Powstania Warszawskiego. Zachęcam Was jeszcze raz do obejrzenia filmu. Mam nadzieję, że usłyszymy się następnym razem, o czym będzie następny podkast… tego jeszcze nie wiem, zobaczymy.
Moi drodzy nie poddawajcie się, słuchajcie jak najwięcej polskiego, a sami zobaczycie jak szybko nauczycie się mówić po polsku, zobaczycie jak szybko zrobicie postępy. Najważniejszy jest codzienny kontakt z językiem, codzienne słuchanie, czytanie, używanie języka. Jeżeli robicie to codziennie, to na pewno będziecie mieli postępy. Niestety tych zmian, poprawy nie widać od razu i myślę, że to jest częsty powód dlaczego ludzie się poddają, przerywają naukę języków. Ludzie myślą, że nauczą się szybko języka. Niestety jest to proces, który zajmuje dość dużo czasu. Ale powiem Wam jedno, jeśli coś jest trudne do zdobycia, jeśli coś wymaga wysiłku, poświęcenia czasu to gdy osiągniemy nasz cel, wtedy przynosi to nam wielką satysfakcję, wielką radość. Dlatego proszę Was – nie poddawajcie się!
Czekam na Wasze komentarze, zaglądajcie na moją stronę realpolish.pl, zaglądajcie na Facebooka. Do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Źródło:
Panorama Wałbrzyska
Na planie filmu Jana Komasy Miasto 44
https://www.youtube.com/watch?v=JhoqfA-PSm4
Real Polish PODCAST, Seria 3 (2014) | POSTĘP:Seria 3 (2014)
- RP242: Polskie tradycje bożonarodzeniowe | Polish Christmas Traditions
- RP241: 4 stages of learning Polish
- RP240: Karta Polaka
- RP239: New Polish film – Miasto44
- RP238: How to learn perfect Polish pronunciation
- RP237: System edukacji w Polsce
- RP236: Polish grammar and apples
- RP235: Pies, najlepszy przyjaciel
- RP234: Na Kaszubach
- RP233: Jaki poziom mają lekcje RealPolish?
- RP232: Mazurek Dąbrowskiego – hymn Polski
- RP231: Jak Artem uczy się języka polskiego
- RP230: Polska emigracja
- RP229: Aktywna i pasywna nauka języka polskiego
- RP228: Powódź
- RP227: Daily Polish Listening
- RP226: Strach ma wielkie oczy
- RP225: Wielka majówka oraz jak Jurij uczy się polskiego
- RP224: Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym
- RP223: Moje plany na Wielkanoc
- RP222: Jak Tamar uczy się polskiego
- RP221: Bajka dla dorosłych
- RP220: Rady dla uczących się polskiego
- RP219: Jak poprawić samoocenę
- RP218: Język polski z Charlie Chaplinem
- RP217: Mury – Jacek Kaczmarski
- RP216: Jak konsekwentnie dążyć do celu
- RP215: Nauka języków i samokontrola
- RP214: Demokracja szlachecka
- RP213: Zimowy wschód słońca
- RP212: Duży mróz
- RP211: Najnowsza historia Polski
- RP210: Iluminacje w Warszawie
- RP209: Czy trzeba uczyć się gramatyki?
- RP208: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- RP207: Przedrostki w języku polskim
- RP206: Jak uczyć się języków
Eneida says
Skoro mówimy o Powstaniu, w zeszłym miesiącu przeczytałam wyjątkową książkę Mirona Białoszewskiego “Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”. Byłam cały czas pod wielkim wrażeniu. To jest bardzo wzruszajaca i realistyczna narracja wydarzeń tego czasu. Polecam!
Piotr RealPolish says
Rzeczywiście warto przeczytać lub… obejrzeć i posłuchać
Eneida says
Dziękuję bardzo! Tego filmu jeszcze nie znałam. Bardzo mi się podoba.
Jurij says
Wcześniej oglądałem trailer tego filmu w telewizji, już nie pamiętam na jakiej antenie (czasem włączam polską TV). Wtedy pomyśliłem, że to chyba ma być coś ciekawego, i muszę ten film kiedyś obejrzeć. Póżniej zapomniałem o tym. Teraz już chyba napewno obejrzę “Miasto 44”, poniewaz Ty polecasz.
Piotr, powiedz mi czy mam rację, czy to ja sobie poprostu wymyśliłem, bo wydaje mi się, że reżyser “Miasta” mówi jakby trochę ze wschodnim akcentem, wymiawia dzwięki podobnie do tego jak one są wymawiane przez Ukraińców, u Ciebie tego nie słyszę :)?
Piotr RealPolish says
Nie, Jan Komasa nie ma wschodniego akcentu – wydaje Ci się :)
On urodził się w Poznaniu i potem od siódmego roku życia mieszkał w Warszawie, studiował w Łodzi.
David says
test
Piotr RealPolish says
David, wygląda na to, że możesz już pisać komentarze :)
Świetnie! Zapraszam więc do komentowania!
Piotr RealPolish says
teraz ja robię test Disqus
Piotr RealPolish says
jeszcze jeden test
Tatiana says
Bardzo dobry pomysł podać w podkascie wywiad z reżyserem filmu tak jak on jest w oryginalnym brzmieniu. Ponieważ rozumiem wszystko co mówi Piotr, ale nie rozumiem prawie nic z tego co mówią inne polacy ))). To fajny sposób nauczania. Dziękuję bardzo, Piotr.
Piotr RealPolish says
Bardzo proszę! Dzięki Tatiana, życzę szybkich postępów w nauce polskiego.
Max Parry says
Barzdo mi podoba ten podkast, dziękuję bardzo Piotr. Byłem w muzeum Powstania kilka lat temu.
Piotr RealPolish says
Dzięki Max, cieszę się bardzo. Ja też byłem kilka lat temu, zaraz po otwarciu muzeum.
David says
Eeeey! ja też ogladałem ten film w kinie w Lublinie (jak piosenka!) jeden miesiac temu i bardzo spodobało mi się. W przeciwieństwie do inny polskiego filmów (też bardzo znany i promowany jak “Bitwa Warszawska” czy “Bitwa pod Wienien”) ten film jest bardzo dobry zrobiany (chodzi mi o część techniczną)
Jak powiedziałem, lubię ten film ale jestem pewno że dużo ludzie nie bedą. Moim zdaniem, jest bardzo “Baz Luhrman”: nowoczesna muzyka w “stary” czasy, szybko ruch kamery razem z slow motion, zabawny situacji okól mega-dramatyczny sceny… Ja kocham to, ja kocham Romeo+Juliet, Moulin Rouge i tak dalej. Ale wiem że duuuużo ludzie nie cierpią tego. Ale też muszę mówić że niektóre sceny byli naprawde ciężki aby oglądać i robią ci zauwazyc jak żalony i absurdalny (ale przede wszystkim żalony) wojna jest. Pamiętasz kanały, prawda Piotr?
Nareszcie, ja też polecam ten film i w ogóle odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego, co dla mnie jest jeden z najwaszniejszych wyzytą w mieście. Jego sklep też jest bardzo interesujący.
(I jutro wieczorem “Wałęsa” w domu!)
Piotr RealPolish says
David, widzę, że cenisz ten film za to samo co ja :) Mi nie przeszkadza nowoczesna muzyka i trochę efektów w zwolnionym tempie. Według mnie to podnosi emocje. Również nie podobała mi się Bitwa Warszawska, według mnie bardzo słaby film. Na Bitwę pod Wiedniem nawet nie poszedłem…
Wałęsy jeszcze nie oglądałem, ale oglądałen film Bogowie o profesorze Relidze, który pierwszy w Polsce robił przeszczepy serca. Polecam ten film, warto zobaczyć.
Tamar says
Drugi raz staram się pisać tu komentarz, mam nadzieję, że teraz działa…
Piotr, już wiesz, że ja prawie nigdy nie oglądam filmów. Nie mamy telewizora i oczywiście nie chodzimy do kina. Ale muszę powiedzieć, że chyba nie chcę oglądać tego filmu. Jeśli jest dużo brutalnych scen, to myślę, że nie mi się podoba. Wiem, że to też jest prawda historii, niestety tak jest, ale nie lubię oglądać takich filmów. Wywiad był ciekawy. Dzięki za wyjaśnienia :)
U nas w Belgii jest teraz dużo wspomień pwierszej wojny światowej. W tym roku jest setna rocznica jej początku.
Pozdrawiam!
Tamar says
OK, widzę, że teraz działa :)
Piotr RealPolish says
Tak wszystko działa :)
Piotr RealPolish says
Tamar, to prawda, są sceny brutalne. Na mnie, który urodził się tu i mieszka tu – w miejscu, gdzie w ciągu dwóch miesięcy zginęło 300 000 ludzi, gdzie Niemcy zniszyczyli 90% budynków – ten film wywołał ogromne wrażenie. Oczywiście nie namawiam do oglądania “na siłę” :)
Teraz jest wojna na wschodzie Ukrainy, szczerze współczuję ludziom, których ta wojna dotyka. Mam nadzieję, że zakończy się jak najszybciej.
Tamar says
Też mam taką nadzieję! Wojna nie jest dobra dla nikogo, są tylko przegrani
Tamar says
Jeszcze mam małe pytanie: zaczyn, to jest to samo co zakwas?
Piotr RealPolish says
Nie znam się, ale wydaje mi się, że to nie jest to samo. Znalazłem stronę, na której jest to wyjaśnione:
http://www.moja-piekarnia.pl/zakwas/
Wygląda na to, że z zakwasu robi się zaczyn, a z zaczynu chleb :)
Tamar says
Zgadza się, mógłbyś być piekarzem :)
Umiem robić chleb na zakwasie, co tydzień robię 2 bochenki, ale nie znałam słowa zaczyn.
Piotr RealPolish says
Zaczyn, czyli coś od czego się zaczyna – w tym przypadku chleb :)
Ja nie wiem, ale w Wikipedii napisali, że to to samo co zakwas chlebowy :(
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zakwas_chlebowy
Więc sama rozumiesz, to są trudne sprawy dla laika… czyli kogoś kto nie zna się na tym…
Tamar says
Siostra Ani ma piekarnię, tak? Można zapytać ją :)
David says
?Feliz día de la independencia!
(i korzystając z okazji trochę z tym tematem)
Piotr RealPolish says
Muchas gracias, David! :)
Dzięki, niestety w Warszawie jak co roku rozróba :(
David says
No tak, coś sluchałem. Ale ten rok nie było jajka by atakować rosyjską ambasadę! (dzięki Bogu!)
Piotr RealPolish says
Tym razem bili się z policją
Elena Green says
Dziękuję, Piotrze za ten podcast!
Chcę odwiedzić museum Powstania Warszawskiego.
Piotr RealPolish says
Ja dziękuję za wysłuchanie :)
Zanim pójdziesz do muzeum możesz je zwiedzić wirtualnie.
Oczywiście to nie to samo
http://www.1944.pl/o_muzeum/wirtualne_muzeum/
Elena Green says
Dzięki za ten odnośnik!
(czy prawidłowo użyłam słówka “odnośnik” w tej situacji?
czy odnośnik = link?)
Piotr RealPolish says
Tak, można powiedzieć odnośnik w tej sytuacji :)
Odnośniki do innych stron są też w książkach.
Helena Yurkovskaya says
Cześć, Piotr! Posluchalam podkastu i wczoraj oglądalam film. Niczego wczęsznej nie znalam o powstaniu warszawskim. Kiedy uczylam się w szkole i studiowalam na uniwersitecie za czasów radeckich wszystka historia byla przekręczona. Teraz mam mozliwośc poznać prawdywej historii. Wielki za to Ciebie dzęki! Serdecznie pozdrawiam!
Piotr RealPolish says
W Polsce historia też była pzrekręcona w tych czasach. Na szczęście teraz możemy mówić jak było naprawdę.
Pozdrawiam!!!