Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
22:09 | Download mp3 file: Podcast RP209
Cześć, witajcie, jak zwykle mówi Piotr. Witam Was na kolejnej lekcji, a raczej na kolejnej audycji po polsku, bo to nie są lekcje, to po prostu coś fajnego do słuchania – mam nadzieję :)
Dzisiaj chciałbym opowiedzieć trochę na temat dość kontrowersyjny, na temat uczenia się gramatyki. Czy warto uczyć się gramatyki, gdy uczymy się języka obcego?
Gramatyki często uczymy się na kursach języków obcych. Często kursy języków obcych zaczynają się od tego, że uczymy się gramatyki. Jeśli uczycie się polskiego na kursie, to z reguły taki kurs zaczyna się od nauki gramatyki języka polskiego. I dzisiaj chciałbym trochę pomówić o tym czy warto uczyć się gramatyki. Czy warto zaczynać od nauki gramatyki.
Zastanówmy się dlaczego ludzie lubią uczyć się gramatyki, bo są tacy ludzie, którzy lubią uczyć się gramatyki od samego początku. Dlaczego oni to robią? Dlaczego ludzie lubią uczyć się gramatyki?
Świetnie, to tyle na dziś, dla chętnych przypominam, że czekają na was historyjki, 100 historyjek z pytaniami i odpowiedziami, te historyjki są o wiele łatwiejsze od podkastów, już dawno nie mówiłem o historyjkach, a jest wiele osób, które zaczynają dopiero słuchać moich podkastów… jeśli moje podkasty wydają się Wam dość trudne to historyjki są o wiele łatwiejsze, szczególnie te pierwsze są dużo łatwiejsze. Oczywiście każda historyjka jest z pytaniami i odpowiedziami. Do każdej dołączony jest minisłowniczek, także jeśli nie znacie któregoś słówka to możecie zajrzeć do tego słowniczka.
To tyle na dziś, trzymajcie się, żegnam Was bardzo serdecznie i dziękuję Wam za dzisiaj. Oczywiście zapraszam na nasze następne spotkanie za tydzień, trzymajcie się, cześć, do następnego razu, pa, pa!
SUBSCRIBE Learn Real Polish Newsletter Today
Real Polish PODCAST, Seria 3 (2014) | POSTĘP:Seria 3 (2014)- RP242: Polskie tradycje bożonarodzeniowe | Polish Christmas Traditions
- RP241: 4 stages of learning Polish
- RP240: Karta Polaka
- RP239: New Polish film – Miasto44
- RP238: How to learn perfect Polish pronunciation
- RP237: System edukacji w Polsce
- RP236: Polish grammar and apples
- RP235: Pies, najlepszy przyjaciel
- RP234: Na Kaszubach
- RP233: Jaki poziom mają lekcje RealPolish?
- RP232: Mazurek Dąbrowskiego – hymn Polski
- RP231: Jak Artem uczy się języka polskiego
- RP230: Polska emigracja
- RP229: Aktywna i pasywna nauka języka polskiego
- RP228: Powódź
- RP227: Daily Polish Listening
- RP226: Strach ma wielkie oczy
- RP225: Wielka majówka oraz jak Jurij uczy się polskiego
- RP224: Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym
- RP223: Moje plany na Wielkanoc
- RP222: Jak Tamar uczy się polskiego
- RP221: Bajka dla dorosłych
- RP220: Rady dla uczących się polskiego
- RP219: Jak poprawić samoocenę
- RP218: Język polski z Charlie Chaplinem
- RP217: Mury – Jacek Kaczmarski
- RP216: Jak konsekwentnie dążyć do celu
- RP215: Nauka języków i samokontrola
- RP214: Demokracja szlachecka
- RP213: Zimowy wschód słońca
- RP212: Duży mróz
- RP211: Najnowsza historia Polski
- RP210: Iluminacje w Warszawie
- RP209: Czy trzeba uczyć się gramatyki?
- RP208: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- RP207: Przedrostki w języku polskim
- RP206: Jak uczyć się języków
Martyn says
Ekstra ! Jak zwykle, doskonale dla uczniów ! Jeśli jest za trudno, proszę, kupisz ‘Daily Stories’ i wkróce, będzie możliwy słuchać i rozumieć te podcasty ;) Dzięki Piotr !!
Piotr RealPolish says
Mam nadzieję, że nie jest zbyt trudno :)
Oczywiście, dla zupełnie początkujących ten podkast jest zbyt trudny, ale myślę, że dla średniozaawansowanych jest akurat, jest w sam raz. Dla osób, które nie wszystko rozumieją jest tekst. Można sprawdzić każde słowo ;)
Myślę, że to świetna okazja, żeby nauczyć się czegoś nowego.
Dzięki Martyn, pozdrawiam Cię!
Natalia says
Cześć, Piotr!
Czasem nauka gramatyki jest jeżeli nie niezbędna, to bardzo potrzebna. Chodzi o ludzi zamierzających zdawać różne egzaminy językowe. Muszą po prostu.
Ale celem większości jednak jest porozumiewanie się w jakimś języku, komunikacja. I tutaj zgadzam się z Tobą, że gramatyka tylko powoduje zakłócenia i komplikacje w trakcie nauki.
O bezpieczeństwie, które zapewniają ludziom kursy i szkoły językowe, to z własnego doświadczenia wyciągnęłam jeszcze inny wniosek. Idąc na kursy, człowiek niby przekłada odpowiedzialność z siebie na nauczyciela. To jest bardzo wygodne, nie? Teraz już można wyluzować się, bo jest nauczyciel, który musi nauczyć. Chociaż Ty sam doskonale wiesz że to jest wielki błąd. żeby opanować język obcy trzeba dużo pracować, codziennie, samodzielnie (kursy mogą tylko pomóc, a nauczyciel podpowiedzieć, pokierować w pewnym kierunku). Oczywiście, że tylko człowiek dycsyplinowany, odpowiedzialny, zorganizowany i motywowany potrafi to zrobić. Niestety nie każdy posiada takie cechy. Idzie na kursy, żeby ktoś nauczył, zrobił wszystko za niego…
To tak samo jak człowiek z nadwagą idzie do fitness klubu, żeby schudnąć. Przecież takie same ćwiczenia można robić w domu (zwłaszcza teraz, kiedy mnóstwo takich rzeczy jest w internecie), biegać można bezpłatnie. Ale potrzebna do tego siła woli, systema.
To tylko moje skromne zdanie.
Metoda naturalna, komunikacyjna jest bez żadnych wątpliwości najskuteczniejsza. Myślę że można i trzeba korzystać z niej i na kursach ;) Tylko tego zamało – lekcje zwykle trwają 2-3 godziny 2-3 razy na tydzień.
Więc, tylko samodzielna praca pozwala osiągnąć cel.
Jak zawsze dziękuję serdecznie za podkast, za temat dla rozmowy i za Twoją pracę.
Pozrdawiam,
Natalia
Piotr RealPolish says
Cześć Natalia,
dzięki za tak długi komentarz! Przyjemnie było go czytać. :)
Prawdę mówiąc jestem ciekawy dlaczego egzaminy językowe polegają na testach z gramatyki. Można doskonale zdać taki test, a nie być w stanie ani rozumieć ludzi, ani samemu mówić w danym języku. Taki test nie ma sensu. Dziecko, które ma 10 lat nie zda testu z języka polskiego, a potrafi doskonale mówić po polsku.
Masz rację niektórzy muszą uczyć się gramatyki – trudno… Niektórzy chcą uczyć się gramatyki – świetnie!
Ważne, żeby wiedzieć, że nauka gramatyki nie jest jedyną drogą :)
To prawda, ludzie zrzucają odpowiedzialność na nauczyciela. Niektórzy nie biorą odpowiedzialności za swoje życie i to dotyczy nie tylko nauki języków ;)
Pozdrawiam serdecznie!
Natalia says
Egzaminy (takie bardzo poważne, certyfikatowe) składają się z wielu części – i poprawność gramatyczna, i mówienie, i pisanie, i słuchanie, i czytanie (rozumienie tekstów pisanych)…może jeszcze coś zapomniałam.
Tak sobie myślę, że chyba nie potrafiłabym, nie wytrzymałabym.
Piotr RealPolish says
Właśnie obejrzałem przykład takiego egzaminu C2:
http://certyfikatpolski.pl/index.php/pl/przygotowanie-do-egzaminu/przykadowe-testy
Muszę się dobrze skupić, żeby to rozwiązać. Mam pomysł, zrobię kiedyś taki podkast, rozwiążę ten test, zobaczymy czy mi się uda :)
Natalia says
Piotr, nie przesadzaj – napewno rozwiążesz.
Jestem ciekawa, co o tym powiesz.
Ja też spróbuję swoich sił. Chociaż boję się oblać.
Anna says
Piotrze, jestem ciekawa czy już rozwiązałeś ten test C2, jak Tobie to poszło? Dla mnie takie testy są jako krzyżówki, zachęcą spróbować swoich sił, dla tego uwielbiam program telewizyjny “Co? Gdzie? Kiedy?”, jaki jest bardzo popularny w Rosji oraz na Ukrainie (czy istne taki program w Polsce?). Sprobówałam rozwjązać wszystcy 3 poziomy (B1, B2, C2), ale tylko audycje, i wesz ? mam zaskakująco niezle resultaty, to mnie cieszy :) Niestety, nie potrafię jeszcze mówić plynnie… może, stworysz jakiś klub dyskusyjny? ;)
Piotr RealPolish says
Nie nie rozwiązałem jeszcze testu, muszę to zrobić. Zrobię podkast na ten temat :)
Nie znam programu “Co? Gdzie? Kiedy?”, tytuł brzmi jak program o wiadomościach kulturalnych. W polskiej TV jest program Qulturalni – czy jakoś tak ;)
Myślę, że w przyszłym roku założymy grupę na FB, na ale tam nie da się rozmawiać.
Tamar says
Ja kiedyś w szkole miałąm nauczycielkę francuskiego, która nawet na egzaminie ustnym zadawała pytania o koniugacjach, pytała np. jaka jest ostatnia literka tego słowa? strasznie!
meltem says
Cześć Piotr,
Chciałbym powiedzieć że twóje historyjki pomagała dużo i rownież podcasty pomagają mnie. Dlatego bardzo dziękuję Piotr. Ten temat jest bardzo ciekawe. Uczymy się języków podświadomie jest bardzo dobre pomysł. Ale jak? Jeśli to nie jest nasza językiem ojczystym. Myślę że rozmawia z innymi który mowią ich jezyk ojczysty. Ale trudno znalesć takiego osób to rozmawiac codziennie. Cięszę że pracuję z polakami. Ale wiem że ja muszę dużo dużo czytać aby poprawić mój polski. Teraz ja uczę się angielski bo chcę zdać egzamin dlatego ja muszę uczyć się gramatyki ale to bardzo nudno. Nie wiem jak mogę osiągnąć w krótkie czasie bez gramatyki. Ja kupiłam online kurs które ma group class i bardzo podobałam i lekcji są nie nudno. Mam nadzię że bedzie pomagać.
Piotr RealPolish says
Meltem, jeśli musisz zdać egzamin to niestety musisz uczyć się gramatyki. Na egzaminach błędy nie są wybaczane :(
Na szczęście w prawdziwym życiu jest inaczej, można robić błędy, wszyscy robią błędy :)
Polski już znasz – wszystko rozumiem bez problemu – chyba nauczyłaś się podświadomie, po prostu przez słuchanie, rozmawianie, czytanie :) Jeśli będziesz więcej słuchać i więcej czytać dla przyjemności, wtedy twój polski poprawi się jeszcze bardziej.
Tamar says
Cześć Piotr,
Zgadza się, że metoda czytania i słuchania (najlepiej z pytaniami i odpowiedziami) jest najbardziej efektywna. Myślę, że jest możliwe uczyć się języka bez nauki gramatyki. Ja jednak lubię czytać trochę o gramatyce raz na jakiś czas. Nie lubię nauczyć się zasad na pamięc, ale czasami chcę dowiedzieć się więcej o tym jak działa język, myślę, że jest to bardzo ciekawe. Więc wolę metodę słuchania i czytania. Nie wiem, jednak, czy jest to możliwe uczyć się polskiego tylko z darmowych materiałow internetu. Ja myśłę, że na początku, są potrzebne łatwe treści. Jeśli teraz jestem w stanie rozmawiać z Polakami, i ogłądać film po polsku, to dzięki Tobie. Bez Twoich historyjek, byłoby to niemożliwe. Dla mnie rok temu np. filmiki na youtube były zbyt trudne, nie mogłam ich rozumieć, ludzie mówili zbyt szybko. Nawet Twoje podkasty były dla mnie trudne. Od samego słuchania nie mogłam ich rozumieć, zawsze czytałam transkrypcję, było tam dla mnie mnóstwo nieznanych słów! Myślę, że żeby nauczyć się z przyjemnością, zrozumiałe trzeba mieć materiały, nie cokolwiek… Dlatego bardzo się cieszę, że mogę korzystać z Twoich materiałow. Dziękuję za wszystko. Pa, pa!
AniA says
Hej Tamar! Ja nie mogę wyjść z podziwu, że Ty tak świetnie posługujesz się j. polskim! Mówisz piszesz bez błędów…. nawet tych interpunkcyjnych. Nie wiem jak to zrobiłaś :) Wielki SZACUN :)
Pozdrawiam
AniA
Tamar says
Jak to zrobiłam? To proste: od kiedy mam łatwe historyjki Piotra, codziennie (bez wyjątków :) ) słucham ich, słucham również podkastów, czytam transkrypcje, czytam Ewangelię na co dzień po polsku, czasami oglądam jakiś filmik… i codziennie mówię po polsku do psa :) To wszystko!
Już mówiłam, że bardzo lubię język polski, więc słucham i czytam po polsku jak tylko mam na to czas :)
Eric says
Cześć Piotr, kiedy zacząłem sluchać ten podcast, nie rozumiałem nic (3 miesiące temu). Ale teraz, moge rozumieć cały podcast (nie każdy slowo, oczywiście). Dziękuje, i, jak zawsze, czekam następny podcast!
Piotr RealPolish says
Świetnie Eric, bardzo się cieszę, tak trzymaj! Dzięki :)