Download mp3 file: Podcast RP194
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć, witajcie moi kochani, dzisiaj nie będę mówił ani o ciekawej książce, ani o tym jak uczyć się języka polskiego. Niestety nie przygotowałem nic z tych dwóch tematów, ponieważ zaatakowały mnie roboty komputerowe, złośliwe oprogramowanie, które wdarło się na moją stronę i te programy zaczęły pisać komentarze, zaczęły chodzić po mojej stronie i miałem z tym wielki kłopot.
Doszło do tego, że zupełnie zablokowałem swoją stronę i przez jedną noc w ogóle nie można było się połączyć z moją stroną, a co gorsze, ja sam nie mogłem połączyć się z moją stroną. A wszystko dlatego, że chciałem zablokować te spamerskie roboty. Teraz zainstalowałem inny plugin i być może uda się rozwiązać ten problem.
Niestety musiałem również zablokować możliwość komentowania na mojej stronie. Możecie nadal czytać te stare komentarze, ale jeśli chcecie wpisywać nowe komentarze, proszę róbcie to przez takie dodatkowe okienko, które jest pod postem. To okienko umożliwia wpisanie komentarza przez Facebook. Jeśli jesteście zalogowani na Facebooku, to będziecie mogli od razu pisać komentarz. Mam do Was wielką prośbę, jeśli możecie to spróbujcie czy działa ta metoda komentowania mojego bloga. Wydaje mi się, że powinno wszystko działać, ponieważ niektórzy z Was napisali już w ten sposób komentarz, z czego oczywiście bardzo się cieszę, bo bez komentarzy Waszych to wszystko nie miałoby sensu. Te komentarze dają mi naprawdę siłę i poczucie, że robię to dla Was i jest to dla Was przydatne i lubicie moją stronę, ponieważ komentujecie moje posty. Dziękuję Wam bardzo serdecznie za wszystkie komentarze i oczywiście czekam na jeszcze.
Z tymi spamerami mam już kłopot nie od dziś, ponieważ kiedyś, być może ktoś z Was pamięta, założyłem takie forum, na którym mieliśmy dyskutować sobie o języku polskim, mieliśmy pisać sobie po polsku, ale niestety to forum udało mi się prowadzić tylko przez kilka tygodni, ponieważ codzienni było tam tyle spamu, tyle komentarzy jakiś przypadkowych spamerów, że nie dałem rady tego nawet wykasowywać i musiałem niestety zamknąć to forum. Także już jedno złe doświadczenie ze spamerami miałem.
Tym razem zainstalowałem plugin, który mam nadzieję pozwoli mi tych spamerów powstrzymać, te złe programy zatrzymać, żeby nie wchodziły na moją stronę. Jeśli mielibyście jakieś kłopoty z otwieraniem mojej strony to bardzo proszę piszcie do mnie na maila, a ja będę próbował robić wszystko, żebyście mogli oglądać moją stronę, żebyście mogli słuchać podkasty, oglądać filmiki i wszystko to co jest na mojej stronie. OK? Jeśli macie jakieś kłopoty proszę piszcie do nie na maila, a komentarze piszcie przez Facebooka, OK? Mam nadzieję, że od dzisiaj będziecie mogli codziennie wchodzić na moją stronę realpolish.pl i oglądać to co tam jest zamieszczone.
OK, to tyle na temat spamu, ale jeszcze niespodzianka… zrobiłem krótki filmik dla Was i chciałbym Wam go pokazać. Wszyscy, którzy słuchacie mnie przez iTunes zapraszam na moją stronę na podkast numer 194, tam zamieszczę filmik – możecie też wejść na youtube na moje konto – i tam obejrzycie filmik o tym jak pierwszy raz tej jesieni był w Warszawie mróz. Nie był to wielki mróz, ale w nocy był przymrozek. Przymrozek to taki niewielki mróz. Jeśli jest -1C, -2C to mówimy, że to jest przymrozek. I właśnie przymrozek był w nocy, kiedy rano wstałem to na szybie samochodu był szron. Szron czyli zamrożona para wodna. Szron to nie jest śnieg, który pada z chmur na ziemię, to nie jest śnieg, tylko zamrożona para wodna. To nie jest też lód. Lód to zamrożona woda. OK? Na kałuży jeśli jest woda, albo jezioro jeśli zamarźnie to jest lód. A na drzewach zamrożona para wodna, albo na szybie, albo na roślinach to nazywamy szronem. OK? I będziecie na tym filmiku mogli zobaczyć jak ja skrobię szybę samochodu ze szronu.
Później słońce wyszło już wyżej zrobiło się trochę cieplej i ten szron rozpuścił się i był całkiem przyjemny, ciepły dość, ale rześki jesienny dzień. Jeśli mówimy, że jest rześkie powietrze to znaczy, że nie jest duszno, gorąco, ale jest rześko, czyli łatwo się oddycha jeśli jest taki chłód, o wtedy mówimy, że jest rześko – nie jest nam zimno, tylko jest rześko.
Jeśli jest bardzo niska temperatura to mówimy, że jest zimno. Jeśli jest taka średnia, dobrze się oddycha, ale nie jest zimno, to mówimy, że jest rześko. Jeśli jeszcze podniesie się temperatura to mówimy, że jest ciepło. A jeśli jest bardzo wysoka temperatura to mówimy, że jest gorąco. OK? Zimno – rześko – ciepło – gorąco. Myślę, że rozumiecie o co mi chodzi.
Zaprszam Was na filmik, obejrzyjcie filmik i zobaczycie jaka fajna była pogoda. Powoli już robi się w Warszawie co raz bardziej jesiennie, liście co raz bardziej robią się kolorowe: żółte, brązowe, czerwone… i myślę, że jeszcze dwa, trzy tygodnie i liście zaczną bardzo szybko opadać z drzew i za kilka tygodni drzewa będą już łyse. Drzewa będą łyse czyli nie będą miały liści. Ja też jestem łysy, bo nie mam włosów na głowie. Człowiek może być łysy i drzewa mogą być łyse. Czasami mówimy też, że drzewa są gołe. Gołe, czyli bez okrycia nie mają liści. Jeśli człowiek nie ma ubrania, to też możemy powiedzieć, że jest ten goły, czyli bez okrycia, bez ubrania. Inaczej można też powiedzieć, że człowiek jest nagi. Nagi i goły to to samo. Ale nie chciałem tu mówić o tym czy człowiek jest goły, czy nagi, chodziło mi bardziej o jesienne drzewa, które najpierw mają kolorowe liście, a później je zrzucają i są gołe. W zimie z reguły drzewa mają gołe gałęzie, nie mają żadnych liści.
OK, także zapraszam Was na filmik i zapraszam Was do komentowania tego postu. Wypróbujcie czy jesteście w stanie, czy możecie wpisywać komentarze pod tym postem. Trzeba być zalogowanym na Facebooku i w tedy mam nadzieję, że z łatwością będziecie mogli pisać komentarz pod tym postem i pod każdym następnym.
Dziękuję Wam bardzo serdecznie, przepraszam za wszystkie kłopoty. Niestety te wszystkie ataki spamerów przeszkadzają nam wszystkim, no ale co zrobić tak to już jest… Trzymajcie się, dziękuję Wam za dzisiaj, za wysłuchanie tego podkastu i zapraszam Was na następne. Trzymajcie się, cześć, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Mróz przyszedł w tym roku bardzo wcześnie.
Jest dopiero początek października.
Dziś rano wszystko pokryło się szronem.
Musiałem skrobać szyby samochodu.
Dzisiaj szron łatwo schodził, ale zimą nie będzie już tak łatwo.
Na szęście słońce jeszcze trochę grzeje.
SUBSCRIBE Learn Real Polish Newsletter Today
Real Polish PODCAST, Seria 2 (2013) | POSTĘP: Seria 2 (2013)- RP205: Podsumowanie roku 2013 i noworoczne postanowienia
- RP204: Przygotowania do Wigilii
- RP203: Jak uczyć się dwóch języków jednocześnie
- RP202: Mikołajki
- RP201: Bajka – Henryk Sienkiewicz
- RP200: Dlaczego właśnie język polski?
- RP199: Zadyma na Marszu Niepodległości
- RP198: Dzień Niepodległości
- RP197: Wszystkich Świętych
- RP196: Colonel Sanders i jego przepis na sukces
- RP195: Historia Sylvestra Stalone
- RP194: Atak spamerów
- RP193: Jak przestać się martwić i zacząć żyć
- RP192: Nie bądźcie wiecznie początkujący
- RP191: 7 nawyków skutecznego dzałania
- RP190: Jak słuchać żeby rozumieć
- RP189: Polski jest taki trudny
- RP188: Kaizen – Metoda małych kroczków
- RP187: Wycieczka po Warszawie
- RP185: Jakość czy ilość, co jest ważniejsze w nauce polskiego?
- RP184: Spacer o poranku
- RP180: Wakacje
- RP179: Pogoda w Polsce
- RP177: Noc Świętojańska
- RP176: Mówię po rosyjsku
- RP175: Protest w Turcji
- RP174: Piotr w szpitalu
- RP173: Jack i Jill – opowiadanie o łososiach
- RP172: Jak uczę się języka hiszpańskiego
- RP171: Jak korzystać z RealPolish.pl
- RP170: Polish Language Listening Comprehension – Dyktando 40
- RP169: Polish Language Listening Comprehension – Dyktando 39
- RP168: Polish Language Listening Comprehension – Dyktando 38
- RP167: Polish Language Listening Comprehension – Dyktando 37
- RP166: Polish Language Listening Comprehension – Dyktando 36
- RP165: Polish Language Listening Comprehension – Dyktando 35
- RP164: Polish Language Listening Comprehension – Dyktando 34
- RP163: Polish Language Listening Comprehension – Dyktando 33
- RP162: Potrawy dla umysłu
- RP161: Mądry pies
- RP160: Bąk i piłka – Hans Christian Andersen
- RP159: Powtórki i nauka języka obcego
- RP158: Wzór do naśladowania i grupa przyjaciół
- RP157: Nasze przekonania, a nauka języka polskiego
- RP156: W mgnieniu oka [Idiom 50]
- RP155: Tyle co kot napłakał [Idiom 49]
- RP154: Palcem nie kiwnąć [Idiom 48]
- RP153: Na własną rękę [Idiom 47]
- RP152: Mieć nosa [Idiom 46]
- RP151: Jak uczyć się polskiego z przyjemnością
- RP150: Jak wpływać na to co czujemy ucząc się polskiego
- RP149: Trzymać kciuki [Idiom 45]
- RP148: Mieć dwie lewe ręce [Idiom 44]
- RP147: Mówić prosto z mostu [Idiom 43]
- RP146: To jest lipa [Idiom 42]
- RP145: Urwanie głowy [Idiom 41]
- RP144: Motywacja to klucz do sukcesu
- RP143: Wpuścić w maliny [Idiom 40]
- RP142: Robić bokami [Idiom 39]
- RP141: Dwoić się i troić [Idiom 38]
- RP140: Rzucać słowa na wiatr [Idiom 37]
- RP139: Stawać na głowie [Idiom 36]
- RP138: Historyjka ze słowami iść i pójść
- RP137: Jak używać słów: pójść i iść
- RP136: Dostać po kieszeni [Idiom 35]
- RP135: Czuć przez skórę [Idiom 34]
- RP134: Jak ręką odjął [Idiom 33]
- RP133: Jak krew z nosa [Idiom 32]
- RP132: Bić na głowę [Idiom 31]
- RP131: Jak znalazł [Idiom 30]
- RP130: Głowa mała [Idiom 29]
- RP129: Dmuchać na zimne [Idiom 28]
- RP128: Mieć coś z głowy [Idiom 27]
- RP127: Być w proszku [Idiom 26]
- RP126: Strzelić do głowy [Idiom 25]
- RP125: Na pierwszy ogień [Idiom 24]
- RP124: Kręcić nosem [Idiom 23]
- RP123: Siedzieć z założonymi rękami [Idiom 22]
- RP122: Zawracać komuś głowę [Idiom 21]
- RP121: Dać wolną rękę [Idiom 20]
- RP120: Rzucić na coś okiem [Idiom 19]
- RP119: Zachodzić w głowę [Idiom 18]
- RP118: Odwracać kota ogonem [Idiom 17]
- RP117: Gadka szmatka [Idiom 16]
- RP116: Zakasać rękawy [Idiom 15]
- RP115: Kamień spadł mi z serca [Idiom 14]
- RP114: W gorącej wodzie kąpany [Idiom 13]
- RP113: Ciężki kawałek chleba [Idiom 12]
- RP112: Machnąć na coś ręką [Idiom 11]
- RP111: Czuć się na siłach [Idiom 10]
- RP110: Mucha nie siada [Idiom 09]
- RP109: Suszyć komuś głowę [Idiom 08]
- RP108: Wykręcać się sianem [Idiom 07]
- RP107: Oczko w głowie [Idiom 06]
- RP105: Na pierwszy rzut oka [Idiom 05]
- RP104: Dzielić włos na czworo [Idiom 04]
- RP103: Czarna magia [Idiom 03]
- RP102: Być prawą ręką [Idiom 02]
- RP101: Brakuje dziada z babą [Idiom 01]
- RP100: Real Polish – Plany na 2013 rok
Piotr RealPolish says
Sprawdzam komentarze – o już działa :)
Tamar says
Cieszę się, że znowu wszystko w porządku :)
Mam nadzieję, że już nie będzie spamerów!
Tutaj też pogoda trochę się poprawiła :) Na pewno jeszcze będzie złota jesień kilka dni…
Pa, pa!
Piotr RealPolish says
Też mam taką nadzieję, a nawet pewność – z pomocą przyjaciół wszystko staje się łatwiejsze… przy okazji, dzięki Jewgeni!
U nas w Warszawie ładna pogoda, ale nie mam czasu być na dworze. Dzień już krótki i szybko robi się ciemno. Słońce widzę tylko przez okno :(
Eugenij says
Przykro mnie że u was w Polsce teraz już mróz, jak i w Nowosybirsku.
Ale w Kijowie jeszcze nie było ani mróza, ani śniega, tutaj +12 – +15 :)
Piotr RealPolish says
Ten mróz na razie nie jest taki mocny. To tylko lekki przymrozek. Na szczęście nie jest tu tak zimno jak w Nowosybirsku :)
Jurij says
Cześć, Piotr!
Ten filmik bardzo mi się spodobał. Jesteś dobrym reżyserem:)
Piotr RealPolish says
Dziękuję bardzo :)
Jedd Sherman says
Piotr,
Czy mogę powiedzieć chłodno? Chłodno = rześko?
Jedd
Piotr RealPolish says
Tak, można powiedzieć rześko jeśli jest chłodno. Mówimy, że jest rześko jeśli jest przyjemnie chłodno. Rześko ma pozytywne znaczenie. Gdy jest chłodno, ale nie jest przyjemnie, wtedy nie mówimy, że jest rześko.
Jest też inne znaczenie słowa rześko. Jeśli ktoś jest rześki to znaczy, że jest pełen energii. Np. można powiedzieć: – Dziadek Jurek to rześki staruszek. Rześki czyli energiczny, pełny ochoty do życia.
Dziękięki za pytanie Jedd!